حجت الاسلام ادیب یزدی

خداوند برای هر شی و هر مفهومی سید، سالار، محور و اصلی قرار داد؛ سید الشهور و آقای ماه ها قطعا ماه مبارک رمضان است. تمام فضائلی که خداوند عالمیان در یازده ماه دیگر قرار داده است، یکجا در ماه شریف و ارجمند رمضان وجود دارد. می توان ماه رمضان را به تنهایی تمام زمان بدانیم؛ وقتی تمام برکات زمان که در سیر زمان قرار داده شده در ماه رمضان کار گذاشته و تعبیه شده است، به همین جهت نزول قرآن که بزرگ ترین نعمت نائله بر خلایق است، در ماه شریف رمضان قرار داده شده است.

می توان ماه رمضان را به تنهایی تمام زمان بدانیم؛ وقتی تمام برکات زمان که در سیر زمان قرار داده شده در ماه رمضان کار گذاشته و تعبیه شده است، به همین جهت نزول قرآن که بزرگ ترین نعمت نائله بر خلایق است، در ماه شریف رمضان قرار داده شده است.
پیغمبر اکرم (ص) می فرمایند وقتی آیه قرآن از آسمان به زمین می آید من می دیدم که چگونه تمام اجرام آسمانی در مقابل این آیات سجده می کردند؛ چرا که قرآن از هر جهت معجزه است.
نشات، کیفیت جعل اصطلاحات در کنار یکدیگر، انتقال از قلم به لوح، تیسر و آسان شدن قرآن برای استفاده بشر، نزول به قلب مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، بازخوانی قرآن برای اطرافیان و … اعجاز است؛ اعجاز در اعجاز و اوج عظمت پروردگار عالمیان در قرآن نمودار می شود.

در هر صورت ماه رمضان، ماهی است که خداوند دستور انسداد و بسته شدن در های جهنم را صادر می کند و فرشتگان درهای جهنم را می بندند و حتی منافذ و سوراخ های آن را قیر اندود می کنند، با زنجیر های ضخیم چنان درهای جهنم بسته می شود که کسی باور نمی کند این درها دوباره باز شود.

دست های شیطان در ماه رمضان بسته و دعاها در این ماه پذیرفته شده است؛ قرار این است که در ماه رمضان همگی آمرزیده شوند؛ اگر کسی در این ماه آمرزیده نشود قطعا در ماه های دیگر امیدی به آمرزش وی نیست مگر این که خداوند رحم کند و بندگان خود را در ماه های دیگر بیامرزد.
در روز اول رمضان یا پایان شعبان پیامبر فرمودند: ای مردم ماه خدا به شما روی آورد، شما از این ماه استفاده کنید؛ امیرالمومنین از میان جمعیت برخاستند و عرضه داشتند کدام عمل در ماه رمضان افضل اعمال است؟ پیامبر فرمودند ترک محرمات؛ به عبارت دیگر در این ماه گناه را به طور کامل کنار بگذارید؛ این امر بالاترین اعمال است.
این که ترک گناه عمل به حساب آورده شد به این جهت است که انسان باید با کمال اقتدار و وجود خود جلوی ورود و نفوذ شیطان را بگیرد، پس بکارگیری اراده برای جلوگیری از نفوذ شیطان عمل محسوب می شود.
انسان حداقل این گناهان را ترک کند و مراقب باشد در این گناهان مبادرت نکند؛ همان گونه که در این ماه ثواب اجر دو برابر دارد، گناه نیز در این ماه بسیار بسیار زننده تر و زشت تر است چرا که رمضان ماه رحمت است.

 وقتی برای مهمانی در جایی دعوت شدید، اگر در خانه صاحب خانه خیانتی انجام دهید این خیانت بسیار زشت تر از این است که در کوچه و خیابان خیانتی انجام دهد؛ چنانچه اگر مهمان به صاحب خانه خیانت کند در ماه رمضان به مراتب گناه و زشتی و قباحت آن بیشتر است، لذا ان شاالله اراده خود را قوی کنیم و بکار گیریم و از مبادرت کردن به آنچه مورد نهی پروردگار است کوتاهی نکنیم.

در روایت است بالاترین اعمال سخت ترین آن ها است، در روایت دیگر داریم روزه در روزهای بلند جهاد فی سبیل الله محسوب می شود؛ بدیهی است روزه گرفتن در روز های بلند سال قطعا ثواب اولی و اکبر دارد؛ انسان می تواند به حقیقت بندگی در چنین شرایطی زودتر نائل شود. امیدواریم ملت بزرگوار ایران با استفاده از فرصت استثنایی که در این روزهای بلند به وجود آمده است، ان شا الله بتواند مراتب رضای خداوند را حاصل کند. یکی از شرایط پذیرش عبادت اشتیاق است؛ اگر عبادت به اندازه ای ادامه یافت که انسان به مرز کسالت رسید حتما آن عبادت را کنار بگذارد چرا که اگر بدن خود را به زور برای عبادت بکشاند و با اکراه عبادت پروردگار را کند، مورد رضایت پروردگار نیست.
یکی از شرایط جدی پذیرش عبادت نشاط و شادابی است، مخصوصا در ماه رمضان که روزها بلند است و انسان در اواخر روز به کسالت می افتد، در لیالی قدر و شب های دیگر که شب زنده داری بسیار است و سیستم خواب و بیدار از حالت عادی خارج می شود، بهتر است عزیزان به گونه ایی برنامه را تنظیم کنند که نشاط و اشتیاق به سمت پروردگار، بیان ذکر وادعیه و… باشد. اگر کراهت و بی حوصلگی وجود دارد بهتر است به استراحت بپردازند، ان شاالله نشاط در آن ها باقی بماند.